KAHRAMAN OLGAÇ'I YİTİRDİK, BAŞIMIZ SAĞ OLSUN.


Türk satrancının duayeni, devlete bağlanan Türkiye Satranç Federasyonu'nun ilk başkanı, ve Onursal Başkanı Kahraman Olgaç 14:40 sularında aramızdan ayrıldı. Merhuma Tanrı'dan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Türk satrancının başı sağolsun.

Kahraman Olgaç, 1 Mart 1923 tarihinde Adana'da doğdu. Adana Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Merkez Bankası'nda uzun yıllar çalışan Olgaç, satrançla 21 yaşında tanıştı. Dört yıl sonra Ankara şampiyonu oldu.

Uzun yıllar milli takıma girmek için çalışan Kahraman Olgaç, 1974 yılında Nice'te yapılan Satranç Olimpiyatı'nda ülkemizi temsil etti. Bu tarihten sonra 11 Satranç Olimpiyatı'nda çeşitli görevlerde bulunan Olgaç, uzun yıllar sırasıyla Cumhuriyet gazetesi, Bilim ve Teknik dergileri ile Hürriyet gazetesinde satranç köşesi yazarlığı yaptı. Olgaç, uluslararası hakem unvanını da bulunmaktadır. Ayrıca "Satranç Öğrenelim" adlı kitap serisi sayesinde satrancı Türkiye'ye sevdirmiştir.

1991 yılında devlete bağlanan satranç federasyonunun ilk başkanı olan Kahraman Olgaç, 1999-2000 yıllarında ikinci kez başkanlık görevini üstlenmiştir. Türk satrancının gelişmesinde büyük hizmetleri bulunan, 2000 yılında İstanbul'da yapılan Satranç Olimpiyatları'nın Türkiye'ye gelmesinden büyük rol oynayan Olgaç, 2005 yılında TSF Mali Genel Kurulu'nun kararıyla Türkiye Satranç Federasyonu Onursal Başkanlığı'na layık görülmüştür. Türkiye'nin en büyük kişisel satranç kütüphanelerinden birisine sahip olan Olgaç, bütün kitaplarını Ankara'da bulunan satranç federasyonu merkez ofisi Atatürk Satranç Merkezi'nde kendi adıyla kurulan kütüphaneye bağışlamıştır.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !