MARMARİS’TEN SATRANÇ BÜYÜK USTASI GEÇTİ

 


MARMARİS’TEN SATRANÇ BÜYÜK USTASI GEÇTİ

11 Eylül gecesi Gürcü Bayan Büyük Usta (WGM) Maka PURTSELADZE, Marmaris Belediyesi Yüzme Eğitim Merkezi’nde verdiği simültane satranç gösterisinde oynadığı 30 oyunun tümünü kazandı.

Gürcü Bayan Büyük Ustadan Satranç Şöleni

Kendi yaş gruplarında iddialı, yaşları 8 ile 14 arasında değişen 30 satranç sporcusuyla aynı anda oynayan Büyük Usta, toplam 3.5 saat süren gösteride zaman zaman zorlansa da bütün maçlarını kazandı. Yüzme Eğitim Merkezi’nin bahçesini dolduran oyuncu velileri de Marmaris’te ilk olan bu gösteriye canlı tanıklık etmenin mutluluğunu yaşadılar.
Gösterinin sonunda görüşlerini aldığımız Satranç Antrenörümüz Fırat Cem AĞCA, “Satrançta FIDE(Dünya Satranç Birliği) tarafından sporculara verilen çeşitli unvanlar vardır. Bunlar sırasıyla FM, IM ve GM’dir. Satrançta gelinebilecek son nokta GM(Büyük Usta) olmaktır. Ülkemizde bu unvana sahip sadece bir tek sporcumuz var. Dolayısıyla Marmaris’te yaşayan satranç severlerin bir Büyük Ustayla oynama şansı normal şartlarda yok denecek kadar azdır. Biz düzenlediğimiz bu gösteriyle 30 sporcumuza bir Büyük Ustayla oynama şansını verdik. Küçük yaşta bu tecrübeyi yaşayan sporcularımız hem büyük bir deneyim kazandılar hem de unutulmaz bir anı sahibi oldular. Dünya sıralamasında bu düzeyde olan bir oyuncuyu Marmaris’e getirebilmek birçok konuda özveri gerektiriyor. Marmaris Belediyespor’da PURTSELADZE’nın ilçemize gelmesindeki çabasıyla, Satranç sporuna verdiği önemi bir kez daha gösterdi. Ayrıca kendisi sporcularımızın satranç konusunda oldukça yetenekli olduklarını söyledi. Bir Büyük Ustadan öğrencilerimiz hakkında bunları duymak oldukça sevindirici” dedi.

Maçtan sonra Gürcü Büyük Usta, gösterinin umduğundan zorlu geçtiğini söyledi. Bu ivmenin devam etmesi halinde Marmaris’ten ileride mutlaka bir Büyük Usta (GM)’nın çıkacağını söyleyen PURTSELADZE, “Marmaris’i turizm merkezi olarak bilirdim ama gördüğüm kadarıyla bir Satranç merkezi olma yolunda da ilerlemiş. İyi bir çalışmayla Yaş Gruplarında Marmaris’ten Türkiye Şampiyonları çıkacaktır, sporcularınızın yaşlarına göre oyun güçleri oldukça iyi durumda” dedi.

                   (Ayrıntılı Haber;  http://www.marmarisbldspor.com/haber.php?no=1376)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !